5 mýtů o hledání práce, o kterých byste měli vědět

DeathtoStock_Wired6Jako v každé činnosti, i mezi informacemi o hledání práce je mnoho nepravd a mýtů. Tady najdete 5 mýtů, se kterými se setkávám nejčastěji. Myslím, že byste o nich měli vědět. Protože pokud jim věříte, komplikujete si zbytečně hledání a získávání práce. 

Mýtus 1: Všechny pracovní nabídky jsou na pracovních portálech

Tak tohle rozhodně není pravda! Ve skutečnosti personalisté nebo konzultanti personálních agentur často některé pracovní nabídky na pracovních portálech nezveřejňují. Pozice mohou být obsazovány z interních zdrojů firmy, formou interních výběrových řízení. Konzultanti personálních agentur oslovují kandidáty, kteří jsou v databázi agentury a pokud zde najdou opravdu kvalitní a vhodné kandidáty, pak nemusejí investovat do personální inzerce. Personalisté a konzultanti také oslovují s nabídkami kandidáty přímo, především na LinkedIn. Proto je tak důležité, abyste byli na LinkedIn a prezentovali se zde tím správným způsobem.
Výhodu při hledání práce můžete získat, pokud se odhodláte k tomu oslovovat zaměstnavatele pro které chcete pracovat, přímo. Můžete se „trefit“ právě do momentu, kdy ve firmě někoho hledají, ale pracovní nabídku neplánují zveřejnit. Anebo se stanete součástí databáze a osloví vás, až to bude aktuální, přímo…

Mýtus 2: Motivační dopisy stejně nikdo nečte

Pro každou odpověď na pracovní nabídku potřebujete vytvořit originální motivační dopis, kde vysvětlíte svoji motivaci, proč chcete pracovat právě na této pozici a právě pro tuto společnost. A který ukáže, proč vy jste ten nejlepší kandidát. Vždycky jsem četla nejdřív motivační dopis a byla jsem zvědavá, jestli zvýší můj zájem o přečtení životopisu… Váš motivační dopis může zvýšit zájem posuzovatele o váš životopis a motivovat ho k tomu, aby vašemu životopisu věnoval víc času a pozornosti. Motivační dopis vám dává příležitost ukázat váš opravdový zájem o práci a zvýšit svoje šance.

fb_atributy_intenziv_otevren

Mýtus 3: Stačí odpovědět na pár nabídek a na nějaký pohovor vás pozvou

Asi už víte, že dnes je to na pracovním trhu trochu obtížnější… Takže, proč byste věřili tomu, že odpověď na pracovní nabídku vám zajistí pozvání na pohovor? Dnes musíte být v hledání práce proaktivnípřepracovat svůj životopis, připomínat se, když se vám dlouho neozývají, budovat si vztahy s dalšími profesionály, kteří vám mohou pomoci získat práci, aktivně oslovovat zaměstnavatele, pro které chcete pracovat a prezentovat se on-line.

Mýtus 4: Místo získá kandidát, který má nejlepší kvalifikaci

Když vás pozvou na pohovor, můžete mít pocit, že tu práci už máte skoro jistou… Vaše vzdělání, dovednosti a zkušenosti přesně odpovídají požadavkům… Ale neradujte se předčasně… Ne vždycky získá práci ten, kdo nejlépe splňuje požadavky. Roli hrají totiž i další faktory, jako například to, jak zapadnete do firemní kultury, do týmu.. Jak si lidsky sednete se svým budoucím šéfem… Prostě často rozhoduje to, jaká jste osobnost, jak se s vámi cítí a jak si vás umí představit na dané pozici.
Myslíte si, že to není spravedlivé? Podívejte se na to ze své strany – pokud chcete být v práci opravdu spokojení, je důležité i to, abyste „zapadli“. Jste jedinečná osobnost. S některými lidmi se cítíte lépe, s některými si rozumíte, s jinými ne. To je naprosto běžné. V práci budete trávit spoustu času. Je důležité, abyste se cítili dobře s lidmi, se kterými budete pracovat a oni s vámi.
Pro tuhle rozhodovací část pohovoru platí jen jedna taktika – buďte sami sebou…

Mýtus 5: Pokud se vám neozvali, je pozice obsazená

I když to tak někdy může být, není to tak vždy. Důvody, proč se vám neozvali, mohou být různé. Proto se nebojte zavolat nebo napsat a zeptat se, jaký je stav věci, zda už se rozhodli a jak to vypadá s vámi. Není na tom nic špatného! Naopak, vaše aktivita vás může odlišit od dalších kandidátů…

Kontaktování zaměstnavatele vám také dává příležitost se ještě lépe prodat a ukázat svůj skutečný zájem o tuhle konkrétní práci. Takže, nepředpokládejte, že pozice byla obsazena! Zjistěte si, jak to skutečně s danou pozicí vypadá.

Jakých dalších mýtů by se měli uchazeči vyvarovat? Napište mi je do komentářů pod článkem!

Hezký den!
Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci

 

Komentáře
 1. Marek napsal:

  Dobrý den,nechci tady šířit nějaké negativní názory,nebo si stěžovat,a nebo začít pobuřovat lid,ale to co se v dnešní době děje a myslím si,že mi dá i někdo za pravdu je až do nebe volající a je to hnus.Zaměstnavatelé si takřka dělají co chtějí.Např.naberou lidi propustí lidi a to i kmenové a naberou nové většinou cizince jako jsou Ukrajinci,Poláci atd,protože vědí,že ti jim za tu malou mzdu dělat budou a ještě jim budou dělat i 14 cti a 16 cti hodinové směny.To my normální lidi by jsme ani nevydržely to co oni dokážou vydržet. Po zkušební době nechtějí přidat a všelijak to zamlouvají,a nebo vám po konci smlouvy řeknou:“zítra už nemusíte chodit,, a vůbec nejlepší je,že vám už od pohovoru lžou do očí a vy jen den o de dne vidíte jak to co vám slibovaly byly jen lži,že např. žádné zaučení nedostanete,že o žádný přátelský kolektiv se nejedná a nebo,že se nejedná o práci v hodinové mzdě,ale o šílený úkol kterým vás skoro oberou o celé osobní ohodnocení a i téměř celé prémie,které zjistíte,že je mistr dal vašemu kolegovi a to jenom,že jste nenabouchaly dostatek kusů,takže to znamená,že za 1.nemáte vyděláno a za 2.se to bere skoro jako by jste na té směně ani nebyli. Pokud vám navrhnou nějaký dodatek ve smyslu,že si s vámi mohou dělat skoro co chtějí a vy by jste ho podepsaly tak jste skoro jako jejich novodobý otrok a to to ani nemusíte podepsat jednou vás přinutí k práci o víkendu a už to berou jako samozřejmost.Nebudu jmenovat o jaké firmy se jedná,ale je jich dost a vybrat mezi nimi nejmenší zlo je někdy nemožné.Je neuvěřitelné co si k nám dovolují nás obyčejné dělníky mluvím tedy z mých i ze zkušeností známých nutí k pracím navíc,které někdy ani nezaplatí a zkuste jim odmítnout tak vám pohrozí nižším celkovým platem.Míním tím tedy,že jsme lidi a ne stroje či roboti abychom byly schopni vydržet pracovat mnoho dní vkuse kolikrát jen s jednou pauzou na jídlo a dostávat za to směšné peníze a ti zaměstnavatelé si ještě myslí,že ten plat je dost vysoký.Jedním slovem začíná se a nebo se už rozmohlo novodobé otroctví.Proti kterému by se mělo razantně zakročit.

  • Jana Bártíková napsal:

   Ano, mělo by se…
   A kdo by to měl udělat? Dovoláváte se nějakého zásahu zvenčí, ale tohle nemá původ mimo nás!
   Jsme svobodní lidé. My o sobě rozhodujeme. Druzí si k nám dovolí jen to, co mi sami jim dovolíme.
   To, co popisujete, je důsledek našich rozhodnutí. Dokud lidé budou ochotně pracovat pro takové zaměstnavatele, bude se tohle dít.
   Řešení není „mělo by se“.
   Řešením je pracovat jen pro ty, kdo si naši práci a hodnotu zaslouží a budou si jí vážit.
   Hezký den, Jana

  • Mikeš napsal:

   Marku, pokud přistupujete k práci stejně, jako jste se ve škole věnoval českému jazyku, nezbyde Vám, než si zvyknout.

 2. Marcela napsal:

  Dobrý deň pani Janka.
  Chcem sa spýtať, odvolávate sa a zdôrazňujete aké dôležité mať prístup na LINKENDL- ako je to so Slovenskou republikou je niečo takéto aj u nás? Ja si momentálne hľadá prácu, tak ako to zdôrazňujete , prácu kde by som bola spokojná a aby ma táto práca napľňala.
  Ďakujem a prajem pekný deň

  • Jana Bártíková napsal:

   Dobrý den, Marcelo!
   LinkedIn je mezinárodní sociální síť,. do které se můžete přidat i ze Slovenska. Odkaz je zde https://www.linkedin.com
   Ať se vám brzy podaří získat práci svých snů!
   Hezký den, Jana

 3. Viera napsal:

  Myslím, že personalisté jsou novodobý mor. Všichni se budeme školit, jak napsat debilní motivační dopisy (přitom motiv k práci je snad u většiny největší – potřebuju peníze) a jak se podrbat, aby nás pan personalista nezařadil do špatné škatulky. Nakonec po těch štrapácích pan personalista vybere člověka, který mu po měsíci odejde. To je panečku věda, ta „personalistika“. Školte raději personalisty, jak přečíst sto životopisů denně.

  • Monika napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím….ale přesto: tu práci přece potřebujete Vy a ne nějaký personalista.
   Faktem ale je, že personalisté jsou nejslabšími články firem i agentur… mám 18 let praxe z měnších i větších firem, z hledání pozice na nižších a později i na manažerských pozicích… dneska si troufnu tvrdit, že jít na pohovor do personální agentury je ztrátou času a zbytečnou degradací pro schopného člověka, čili pokuste se dostat k co nejvlivnějšímu kontaktu ve firmě a nebojte se oslovit rovnou tam (takto se prosazuji já, nároky jsou vyšší, ale má to smysl).

   • Jana Bártíková napsal:

    Viero, Moniko, děkuji vám za komentáře!
    Rozumím tomu, že můžete mít špatnou zkušenost. Myslím si, že je chybou generalizovat. Personalisté a konzultanti personálních agentur jsou také lidé a někteří dělají svoji práci lépe a někteří hůře. Jako je tomu v jiných oborech…
    Oslovením manažera, který o obsazení pozice rozhoduje a přeskočit personální agentury a personalisty – tím můžete ušetřit čas a zvýšit svoje šance, s tím souhlasím.
    Je však škoda přistupovat k personalistům a agenturám jako k nutnému zlu.
    Důležité je zaměřit se na sebe. Přesně jak píšete, Moniko – vy tu práci potřebujete a ne personalista.
    Zaměřte se na sebe, na to, co umíte a znáte a jak to co nejlépe ukázat a prodat. A také na to, zda vy chcete pracovat pro společnost, kterou zastupuje personalista, se kterým jste se setkali…
    Hezký den, Jana

    • Viera napsal:

     Omlouvám se, že moje reakce byla kapku ostřejší, ale opravdu čím dál víc mi vadí, jakou mají personalisté moc. Oni se školí na školeních, jak poznat toho správného člověka, jak odhalit jeho schopnosti a dokonce vlastnosti… my se zas učíme, jak napsat výjimečný motivační dopis, životopisu dát tu správnou formu, aby ho personalista nehodil do koše… je to jedna velká komedie. Zbytečná! Ano, na některá místa je potřeba najít toho správného odborníka, tam je na místě podrobný pohovor. Ale na většinu míst by podle mě bylo pro všechny zúčastněné jednodušší a levnější, kdyby prostě dali člověku šanci. Nějaká jednoduchá kritéria jsou samozřejmě potřeba, ale netřeba z toho podle mě dělat vědu. Tím spíš, když má zaměstnavatel možnost s nespolehlivým člověkem se rozloučit ve zkušební době a dát šanci druhému. Kolik skvělých, hodných a spolehlivých lidí má nevýhodu, protože neumí efektně zformulovat životopis. A kolik lemplů, kteří umí prodat i to, co neumí, práci získá… Oceňuji paní Jano, že pomáháte lidem, kteří hledají práci, sama jsem podle Vašich rad upravila svůj životopis, za to Vám děkuji. Ale můj selský rozum mi říká, že je to vše na hlavu. Hezký víkend i paní Monice, myslím, že už tu psát nebudu, z časových důvodů. Hodně štěstí.

     • Jana Bártíková napsal:

      Viero, váš pohled je opravdu jednostranný.
      Na KAŽDÉ místo je třeba vybrat toho nejlepšího kandidáta, člověk, který bude dělat svoji práci dobře a který bude přínosem.
      Proto probíhají výběrová řízení. Věřte, že to není nějaká rozmařilost zaměstnavatelů a že snad dělají výběrová řízení z dlouhé chvíle.
      Každé výběrové řízení stojí firmu dost peněz, lidé, kteří vybírají kandidáty, věnují téhle práci hodně času, často kvůli tomu odkládají své běžné pracovní úkoly…
      Pro firmy je důležité vybrat toho správného kandidáta hned napoprvé. Pokud se s novým zaměstnancem musí ve zkušební době rozloučit, znamená to další peníze, čas a další finanční ztráty, které vznikají díky nákladům na zaškolení člověka, který odešel, ztráty, které vznikají tím, že na dané pozici nikdy nepracuje a firma to musí řešit provizorně atd.
      A vybrat toho správného člověka není vůbec snadné. Proto se k tomu využívají všechny možné nástroje, jako je životopis, motivační dopis, pohovor atd. Jak jinak chcete posoudit přínos člověka, kterého neznáte?
      Souhlasím s vámi, že je mnoho lidí, kteří jsou schopní a spolehliví, ale neumějí se prodat v životopise nebo na pohovoru…
      A pro ty je právě tento projekt, Získám dobrou práci, kde se to může každý, kdo chce naučit. Třeba v on-line programu Získám dobrou práci Intenziv, zde: http://www.ziskamdobroupraci.cz/zdpri-pt/
      Hezký den, Jana

     • Marek napsal:

      Jak jste podotkla cituji: „Pokud se s novým zaměstnancem musí ve zkušební době rozloučit, znamená to další peníze, čas a další finanční ztráty, které vznikají díky nákladům na zaškolení člověka, který odešel, ztráty, které vznikají tím, že na dané pozici nikdy nepracuje a firma to musí řešit provizorně atd,, .To se mi právě stalo,ale firma nebudu jmenovat ve které jsem pracoval pouze 5 dní mě tuto náhlou výpověď do dneška moc nevysvětlila.Jen,že jsem trochu narušil mechanicky určitý kus a že se to u nich občas stává,že se musí z daným novým zaměstnancem rozloučit a to jsem si myslel,že ta firma je konečně solidní a navíc my to bylo oznámeno až poslední den i když mi pracovní poměr ukončili už čtvrtý den to znamenalo,že jsem nemusel ten pátý den už na noční směnu chodit.To bylo pro mě velké překvapení a tedy velmi nesolidní jednání ze strany zaměstnavatele.V podstatě mě tedy nedali druhou šanci a ani mě moc nezaškolili takřka vůbec můj nadřízený kolega neměl zájem mě vysvětlit správný systém akorát došlo na zbytečné menší hádky.I takto jednají firmy dnešní doby.

     • Jana Bártíková napsal:

      Marku, tak pro ně nepracujte, když se k vám takto chovají.
      Hezký den, Jana

     • Viera napsal:

      Jano,
      to co píšete, je tak trochu jako pohádka. Platí to možná pro některé firmy. Rozhodně ne pro státní. Tam je jedno, kolik nesmyslných výběrových řízení se vypisuje. Často je to jen proto, aby se na místo dostal něčí kamarád, který je předem dán a ostatní zúčastnění jen dělají křoví. A prostě mě nikdo nepřesvědčí, že se dá podle životopisu poznat, jakým je kdo přínosem a jaký je pracovník. Je ale pravda, že je důležité mít životopis, který personalista vybere. A pak jen záleží na tom, jaké máte štěstí. Ne jestli vás vyberou, ale jestli to místo je pro vás to pravé ořechové. A od toho je prostě doba, kdy může každá strana odstoupit. Možná je to jednostranné, ale podle mých zkušeností je to prostě realita.

     • Jana Bártíková napsal:

      Milá Viero. Vaše realita to je, protože to tak chcete vidět. A dokud se nezmění váš postoj, bude vaše realita právě taková. Naštěstí každý z nás se může rozhodnou, čemu věří.
      Moje realita a moje praxe a praxe a realita mých klientů, kteří už práci získali, je naštěstí jiná – stačilo nám vždy jen udělat to nejlepší, co jsme mohli a dosáhli jsme svého cíle.
      To můžete udělat i vy.
      A ano, ve státních firmách to může fungovat jinak, ale nikdo nás nenutí v nich pracovat…
      Hezký den, Jana

     • Kristýna napsal:

      Existuje tu ještě jeden pohled. Kdyby se vypustili všechny „zbytečné“ pozice a všechny agentury, které stejně nedělají nic jiného, než to, co by firma zvládla sama, tak by polovina lidí neměla práci. Všechno lze dělat jednodušeji, jenže to by pak práci neměl už vůbec nikdo.

 4. Lubor napsal:

  Nadpis: Mýtus 4 – máte uvedený dvakrát.

Komentáře nejsou povoleny.

 • Nejnovější příspěvky
 • Být či nebýt na LinkedIn?

  Toť otázka... Přečtěte si ebook a budete vědět, k čemu a jak vám největší profesní síť může pomoci... la-ebook.png

  Vaše osobní údaje (jméno a emailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka dáváte souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu: LinkedIn a jeho používání k vašemu prospěchu Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde >>>
 • Spojme se na LinkedIn!
  Doctors Online