Na Vánoce bez práce

Na Vánoce bez práceRomana a Jiřina jsou zhruba ve stejném věku. Neznají se. Každá žije v jiném městě. Obě mají dvě děti ve školním věku. Obě jsou bez manžela. A bez práce. Teď, na Vánoce…

Romana je nešťastná. Je jí pořád do breku. A je pořád naštvaná.

Co to bude za Vánoce, když nemůžu koupit skoro žádný dárky? Jeníček si přál tablet a Mařenka, ta napsala Ježíškovi hodně dlouhý dopis. Sakra, proč zrovna já? Ten svět je nespravedlivej.

Mařenka má zítra ve škole besídku. Ani se mi tam nechce, nemám náladu na ty lidi. Nikdo mi nepomůže.
Nemám náladu na žádný Vánoce!

No, alespoň mám čas pořádně uklidit byt. A upeču cukroví. Jenže, když to máslo je tak drahý! Pár kousků udělám, ale vůbec mě to netěší. Jsem zvědavá, jak se budou tvářit návštěvy, až jim nebudu mít co nabídnout. To budou Vánoce, už aby byly za námi…

Doufám, že se na Štědrý den u stromečku nerozbrečím… Děti budou rozbalovat hromady dárků od táty a od babiček a ode mě tam nebude skoro nic…

seminar-zeny-032017
 

Jiřina se na Vánoce moc těší. Užívá si toho, že má po několika letech před Vánoci čas na sebe a na svoje děti.

Ne, že by nechtěla co nejrychleji zpátky do práce, potřebuje co nejdřív zase začít vydělávat. Ale když to neplánované volno má, tak proč si ho neužít?

Jiříček a Terezka jsou taky nadšení. Třeba minulou sobotu společně vyzdobili celý byt. Jiřina nanosila do kuchyně různé papíry, látky a provázky, které kde po bytě našla a celý den společně vyráběli girlandy a hvězdy… U toho poslouchali koledy, no krása. A skoro každý večer chodí spolu k vánočnímu stromu na náměstí. A dívají se na pohádky.

Jiřina pomáhala Jiříkovi nacvičovat básničku na besídku. Nebyl skoro vůbec nervózní a moc mu to recitování šlo!

Zítra jdou všichni tři společně k Jiřčině kamarádce péct cukroví. Užijí si spolu spoustu zábavy a Jiřina ušetří za suroviny.

A na Štědrý den, to bude krása. Jiřina vysvětlila svojí situaci oběma babičkám. Bude moc ráda, když od nich děti dostanou víc dárků, než obvykle. Jiřina zase dětem vykouzlí kouzelné Vánoce plné lásky a pohody.

 

Romana a Jiřina jsou úplně ve stejné situaci. A přitom každá bude mít jiné Vánoce. Každá z nich se sama rozhodla, jaké ty její Vánoce budou.

Jaké budou vaše Vánoce? Napište mi o tom do komentářů!
Přeji vám, abyste se rozhodli, že budou krásné a kouzelné.

Jana Bártíková

 

Přečtěte si také: Příběh vlastní hodnoty

Komentáře
 1. Vlaďka napsal:

  Krásný sluníčkový den všem…:) .Jako bych si to zase svými myšlenkami přitáhla. Manžel, jediný živitel rodiny, protože já buduji byznys a zatím víc investuji než vydělám, má práci občasnou. Naštěstí děti máme velké, ale stejně je to divné vánoce bez dárků nebo jen s málem. Je to zvláštní, ale tato situace se nám opakuje rok co rok. Vesmír nám asi dává najevo, že nemáme zbytečně utrácet, protože nejdůležitější je zdraví, láska a pohoda, to ostatní jsou jen „věci“, které stejně časem zešednou, ale láska a zdraví to jsou ty důležité věci v životě. Přeji všem krásné vánoce a nezapomeňte co má v životě skutečnou hodnotu. Vlaďka

 2. Jana Šálová napsal:

  Hrdinku prvního příběhu Romanu ztráta zaměstnání velice zasáhla a dostala ji do deprese. Deprese není věc volby, ale onemocnění.
  Jiřina je životní optimistka, proto pojala nezaměstnanost jako prodlouženou dovolenou a užila si ji s dětmi. V lednu začne hledat práci.

  • Jana Bártíková napsal:

   Ano, Jani, deprese je onemocnění. Ale jeho příčinou není ztráta zaměstnání.
   Každý z nás má možnost volby, každý z nás se může rozhodnout, jak se ke každé životní situaci postaví.
   Hezký den, Jana

 3. Erika napsal:

  Ať se o Vánocích vyplní vše,
  o čem si každý sní!

  Kouzelné Vánoce přeje Erika

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Nejnovější příspěvky
 • Být či nebýt na LinkedIn?

  Toť otázka... Přečtěte si ebook a budete vědět, k čemu a jak vám největší profesní síť může pomoci... la-ebook.png

  Vaše osobní údaje (jméno a emailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka dáváte souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu: LinkedIn a jeho používání k vašemu prospěchu Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde >>>
 • Spojme se na LinkedIn!
  Doctors Online