Rozhovor: Výpověď mi otevřela cestu k vlastnímu podnikání

Jolana_Fiserova1Poté, co do úspěšného finále dovedla realizační tým velkého a náročného projektu, dostala výpověď pro nadbytečnost. Bez ohledu na získané cenné zkušenosti, které by firma mohla využívat dál pro vlastní rozvoj. Na vrcholu kariéry nečekaný šok – ona ale díky němu zažila nejsilnější AHA moment svého života.

Jolana Fišerová (46) dokázala přetavit likvidační okamžik ve vlastní podnikání a nyní jako kouč, stratég, průvodce a inspirátor pomáhá lidem na životních křižovatkách objevit a nově uchopit jejich vnitřní sílu, aby si i oni splnili svoje sny…

Jolano, o čem jste jako malá snila?

Vždycky jsem chtěla být SLAVNÁ spisovatelka, s důrazem na slovo slavná. A taky mě lákal film – jak stát před kamerou jako SLAVNÁ herečka, tak sedět za kamerou jako SLAVNÝ režisér. Jsem narozená ve znamení Lva, což už samo o sobě předurčuje volbu výjimečného vysněného povolání.

Ale hlavně jsem se během socialistického dětství a dospívání odmítala nechat formovat do „bezejmenné masy“. Toužila jsem moci naplno projevit svoji jedinečnost… Přiznávám, že jsem se nakonec nechala „znormalizovat“, na dlouhou dobu, ale před dvěma lety jsem si všechny svoje sny začala plnit. Napsala jsem spoustu elektronických knížek (e-booků), natočila různá motivační videa se sebou v hlavní roli, na papírovou knížku se letos chystám a ani tím rozhodně nekončím 😉

To je slušná řádka úspěchů. Jak byste popsala poslední 2 roky života?

Zatím nejlepší období mého života, které mi konečně dávalo (a dává) SMYSL a v němž mě obklopují úžasní lidé, s nimiž rezonuji a spolupracuji a blízce se zároveň přátelím. Nutnost překročit opravdu hodně dosavadních zón komfortu, ale zároveň radost z obratem viditelných výsledků.

Ptám se schválně, protože předtím to bylo jinak. Zajímá mne, kdy a proč se to zlomilo?

Ve chvíli, kdy jsem z ničeho nic a pro mě zcela nelogicky dostala jako jeden z nejschopnějších zaměstnanců firmy výpověď pro nadbytečnost, jsem zažila něco, co zřejmě lidi zažívají při klinické smrti. Prostě „AHA“ moment, od nějž už nic není jako dřív. Byl to větší přerod než třeba před lety porod dcery.

Prostě najednou jsem POCHOPILA, co mi unikalo 44 let před tím: že já svoji hodnotu MÁM, a je úplně JEDNO, jestli ji kromě mě vidí taky někdo další. Začala jsem se jinak CHOVAT, protože jsem se VNITŘNĚ změnila, a vše okolo mě se začalo úměrně tomu také měnit.

Jolana_Fiserova

Začala jste se chovat jinak? Jak „jinak“?

Srovnala jsem si žebříček hodnot. Přestala jsem se „zavděčovat“ ostatním a sebe a svoje potřeby a plány jsem posunula na první místo. Začala jsem si sama sebe vážit a mít se ráda. Oceňovat průběžně to, co se mi už daří, místo kritizování se za věci, které zatím ještě dostatečně nezvládám.

Jak na vaší změnu reagovalo okolí? Čím vás nejvíc překvapilo?

V prvním období po odchodu ze zaměstnání se nesmírně rozevřely „nůžky“ mezi mými bývalými kolegy ze zaměstnání a mnou, s nastartovaným podnikatelským myšlením. Upřímně, to jsem opravdu nečekala 🙂
Na druhou stranu, velmi rychle jsem našla nově rezonující přátele a spolupracovníky, hlavně v různých zájmových skupinách na internetu.

Vrátím se ještě k té výpovědi, to je něco, co se nedá naplánovat. Co když někdo cítí, že už změnu potřebuje, ale nepřichází ten zlom, to AHA, které ho navede na cestu…

Ano, bylo to tak původně i v mém případě. Léta jsem usilovně a kvalitně pracovala, dosahovala jsem pozitivních měřitelných výsledků, lidé se mnou spolupracovali rádi, obsahem to byla ideální práce… Na druhou stranu, forma mě netěšila, až drtila. Nesla jsem za výsledky odpovědnost, ale nesměla jsem do tvůrčího procesu beztrestně vnášet vlastní invenci. Nemohla jsem o důležitých momentech spolurozhodovat. Nedovolila jsem si však změnit program „solidní práce, které je třeba se držet“ (i když už jsem si zbytek života KROK po KROKu dávala do pořádku), dokud to Vesmír nevyřešil za mě.

Pokud se dlouho nehýbeme z místa, které nám nesvědčí, něco se nakonec stejně stane, co nás ke změně donutí… Problém je, že nás to pak zaskočí nepřipravené, v nevhodnou dobu a s holýma rukama, kdežto když jdeme změně aktivně naproti, máme výhodu dosavadních jistot v zádech. Můžeme třeba podnikání začít rozjíždět při zaměstnání, leccos si nastudovat, seznámit se s užitečnými lidmi a vytvořit si třeba i větší finanční rezervu…

Co bylo v okamžiku změny nejtěžší překonat?

„Paradoxně“ tím, že jsem se osvobodila od dřívější podřízenosti a pocitů méněcennosti, uvolnila jsem v sobě obrovskou „Lví“ sílu. Nic mi nepřipadalo jako překážka, kterou bych výhledově nebyla schopná překonat. Věřila jsem ve svoji schopnost vytvořit něco smysluplného.

Co vám pomáhalo zvládnout cestu v nové životní situaci?

Nejvíc mi pomohlo ZAČÍT.
Velmi správně jsem začala HNED a „z ničeho“, nečekala jsem na nějaké „lepší okolnosti“ nebo „ideální dobu“. Investovala jsem zpočátku hlavně svůj čas a úsilí, a to takovým způsobem, abych maximálně šetřila omezené finanční prostředky. Učila jsem se za pochodu pozorováním toho, co dělají a jak se chovají lidé, kteří mě zaujali na Facebooku a profesní síti LinkedIn jako „lídři“ ve svých oborech.

Byla jsem tímto postupem velmi úspěšná, první prodeje svých online produktů a služeb jsem rozjela z webu vytvořeného na šabloně zadarmo, až pak jsem investovala do kvalitní platformy. Zkušenosti, které jsem takto „cestou“ získala, dnes předávám těm, kteří začínají a nevědí, jak na to. Já jsem objevila spoustu triků, protože jsem se musela chovat velice efektivně 🙂

S prostým ZAČÍT mají často lidé problém. Přešlapují, odkládají, pochybují. Jak s tímhle pracujete vy? Máte nějaký trik?

Nedávno jsem vytvořila celý kurz na téma „Mám strach začít!“. Právě pomocí nenáročných, ale účinných, triků v něm účastníky zbavuji strachu ze „začátků“. Zatím jsou nadšení, podobně jako byli loni spokojení lidé v kurzu „Strachem k úspěchu“.

Moje metody totiž stojí na tom, že není nutné „zbavovat se“ strachu, bojovat s ním, nebo dokonce čekat, „až se nebudeme bát“. To bychom se nemuseli vůbec dočkat 🙂 Ale právě z toho strachu je možné brát si energii ke změnám a akcím. Důležité je vědět, že to jde a že se to dá snadno naučit.

Děkuji za úžasný rozhovor.

 

 

Přečtěte si také: Rozhovor: Mezinárodní firmu vyměnila za alpské svahy >>>

Katka Svobodová
Ráda píšu. Ráda se lidí ptám a pak o tom píšu. Ještě radši píšu o tom, co mám ráda. A přiznávám se bez mučení: mám armádu písmenek a nebojím se ji použít ;-)
Komentáře
  • Nejnovější příspěvky
  • Být či nebýt na LinkedIn?

    Toť otázka... Přečtěte si ebook a budete vědět, k čemu a jak vám největší profesní síť může pomoci... la-ebook.png

    Vaše osobní údaje (jméno a emailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka dáváte souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu: LinkedIn a jeho používání k vašemu prospěchu Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde >>>
  • Spojme se na LinkedIn!
    Doctors Online