Příběh vlastní hodnoty

PenízeMůj muž právě tvoří tým obchodníků. Včera měl několik pohovorů s kandidáty.
Večer mi vyprávěl příběh, o který se chci s vámi podělit:

Sešel se s dvěma uchazeči z jednoho regionu a chtěl si na místo obchodníka vybrat jednoho z nich. Říkejme jim třeba Luboš a Milan.

Podle životopisu měl Luboš víc zkušeností s obchodováním, než Milan.

Oba mají maturitu, Milan si ji dodělal až deset let po skončení učiliště. Luboš pracoval naposledy pro jednoho operátora, komunikoval se zákazníky, prodával jim služby… Milan vlastně nikdy pořádně neprodával. Protože nemohl najít práci, která by jeho a rodinu dobře uživila ve svém regionu, jezdil pracovat do zahraničí.

seminar-diamant-2017

Oba dva dostali na konci pohovoru stejnou otázku: „Kolik si chcete vydělávat?“

Luboš odpovídal velice nesměle, skoro se i styděl: “ No, tak těch 15 by mi stačilo, ale když manželka teď bude na mateřský, tak těch 18, 20…“ Odpověď mého muže byla rychlá: „Tak to můžete jít prodávat do supermarketu! Já chci někoho, kdo si chce vydělávat 50! Já vám tu možnost tady dávám!“

Milan odpověděl rozhodně: „Jezdil jsem pracovat do zahraničí, kde jsem si vydělával 40 tisíc měsíčně. Chci mít i nadále takový příjem, který zajistí mě a mojí rodině dobrý život.“

Co myslíte, kdo nastoupí do týmu mého manžela?

Který z těch dvou mužů je si vědom svojí hodnoty? Který je lepší obchodník?

 

Krásný den!
Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci

 

Přečtěte si také: Příběh se šťastným koncem

Komentáře
 1. Mirek Hokes napsal:

  A co když ten jeden prostě má skromnější životní styl, který si sám zvolil a vyhovuje mu, a víc peněz vážně nepotřebuje? A přijde mu, že by se ty peníze daly vhodněji využít jinde? Rovná se sebevědomí opravdu nenažranosti za každou cenu?

  • Jana Bártíková napsal:

   Dobrý den, Mirku.

   Ano, to je v pořádku pokud se tak člověk rozhodne, je to jeho věc. Na tohle místo bylo potřeba člověka, který si chce vydělat víc, kterého bude motivovat možnost vydělat si víc k většímu nasazení. Ten skromnější člověk bude spokojený jinde a ten méně skromný využije svého potenciálu. Tak je to v pořádku.

   Hezký den, Jana

 2. Jergon napsal:

  Pokud si nevybral zkušenějšího dříče ochotného dělat za polovic peněz, tak je pěkný tydít…:-)

  • Jana Bártíková napsal:

   Pokud zaměstnáváte obchodníka, jehož příjem je z větší části tvořen provizemi z uzavřených obchodů – kdo bude mít větší motivaci prodat víc?
   Hezký den, Jana

 3. Luke napsal:

  Dobry den, reaguji na pribeh dvou panů. Myslim si ze hodnota kazdeho z nas se odviji predevsim od jeho sebevedomi. Nemene dulezitou veci je schopnost ucit se novym vecem a ziskat novy pohled na vec. V navaznosti na tyto skutecnosti jsme schopni v sobe objevit novy rustovy potencial, ktery zvysuje nase sebevedomi, zkusennosti… a vlastni hodnotu. Timto posilujeme kvalitu svoho osobniho i profesniho zivota. Nashledanou ve vyssich patrech.

 4. Hani napsal:

  Hezký příběh ze života, málokdo se bojí říct si o peníze, říct nahlas jak se oceňuje ( mě to taky dělá Jani problém :-D) ale učím se to a stojím si za svým. Vím co nabízím a vím kolik to bude stát a jakési motto mého bratra: chceš? nechceš? Nechceš? no tak máš peška ( smůlu).

 5. Jana napsal:

  Já mám naopak zkušenost, že když si řeknu tolik, na kolik si své práce a schopností považuji, tak na mě hledí jako na blázna, co si to dovoluji a příště mě již nepozvou. Kde prosím, pracuje ten pán, co přijímá lidi, kteří jsou si opravdu vědomi své hodnoty? Že bych se k němu šla hlásit o práci, takových totiž opravdu moc není.

  • Jana Bártíková napsal:

   Jano, tak si vaši hodnotu nezaslouží, když jim nestojíte ani za to, aby s vámi o vaší ceně jednali. Jak by si vás potom jako člověka vážili, kdybyste ustoupila pod svou hranici??
   Pokud vás zajímá možnost pracovat tam, kde si váží hodnoty člověka, podívejte se zde: http://youtu.be/v3-SUagLtGg. Jana Bártíková

 6. Marian napsal:

  V mojom prípade viem napísať dobrý motivačný list/ životopis – len pohovormi robia najväčšie problémy – problém je asi v tom že sa neviem dobre predať.

  • Jana Bártíková napsal:

   Mariane, to je velice pravděpodobné… Doporučuji si trénovat pohovory nanečisto… Jana Bártíková

 7. Miroslava Linkova napsal:

  V mojom prípade je väčší problém nájsť prácu, nakoľko som osoba s telesným postihnutím. Hľadám už 3 mesiace a bez zmeny.

  • Jana Bártíková napsal:

   Miroslavo, je mi jasné, že díky tomu máte zúžený výběr. V ničem dalším, podle mě, rozdíl není. Máte svoji hodnotu na trhu práce jako všichni ostatní. Jde jen o to umět ji na tom správném místě prodat. Jana Bártíková

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Nejnovější příspěvky
 • Být či nebýt na LinkedIn?

  Toť otázka... Přečtěte si ebook a budete vědět, k čemu a jak vám největší profesní síť může pomoci... la-ebook.png

  Vaše osobní údaje (jméno a emailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka dáváte souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu: LinkedIn a jeho používání k vašemu prospěchu Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde >>>
 • Spojme se na LinkedIn!
  Doctors Online